Galka.MountLab.net
Poligon doświadczalny Damiana Gałki.

Strona główna

Najnowsze newsy

Możliwość komentowania została zablokowana.

14 czerwca 2007
Lubicie czasami popatrzeć w niebo, na gwiazdy? Ja czasami, chcąc oderwać się od codzienności, spoglądam zamiast na płytki chodnikowe lekko ponad swoją głowę. Dzisiaj spojrzałem i zobaczyłem poruszający się jasny punkt. Poniżej kilka zdjęć.
Stacja ISS nad Bełchatowem. Zdjęcie tuż przed jej przelotem.
Stacja ISS nad Bełchatowem.
Okazało się, że ten jasno świecący punkt na niebie to Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS – International Space Station). Szybkie zapytanie do prof. Googla i dowiaduję się szczegółów.
Przez najbliższe dni będziemy mieli okazję widzieć gołym okiem przelatującą nad Polską stację kosmiczną. Stopniowo, w miarę rozbudowy, ISS staje się najjaśniejszym po Księżycu obiektem na niebie.
Poniżej trasa przelotu ISS nad Polską w dniu 14 czerwca 2007.
ISS nad Polską 14 czerwca 2007r.

A jak sprawa wygląda przez najbliższe dni? W serwisie www.heavens-above.com podałem współrzędne osiedla Dolnośląskiego w Bełchatowie (to na którym mieszkam) i mam cały harmonogram. Obecnie stacja wygląda mniej więcej tak i jest ciągle rozbudowywana.
Możliwym jest również obserwowanie tzw. flar satelitów Iridium. Efekt przypomina troszeczkę zajączka tyle, że lusterkiem są elementy satelitów, które odbijają promienie słoneczne.
Zachęcam wszystkich do dalszego szperania w internecie za informacjami na temat stacji czy satelitów, ale przede wszystkim do oderwania się od spraw codziennych i chwili refleksji. Jacy malutcy jesteśmy we wszechświecie.

Komentarze:

hehehe.. kurde, zapomniałem o tym... a miałem ochotę wyjść ze statywem i co ciekawe około 22.20 byłem na dworze...

(Sergiusz / 15-06-2007 godz. 07:32:23)

Damian jestem pod wrażeniem całego dochodzenia, które przeprowadziłeś! Naprawdę kawał dobrej roboty. Nie często zwracamy uwagę na to co się dzieje nad naszymi głowami. Kilka dni temu oglądałem wywiad z jakimśprofesorem, które potwierdził, że ISS będzie najjaśniejszym punktem na niebie (oczywiście po "rogalu")

(Marcin Skrzypiński / 17-06-2007 godz. 10:28:05)

Wczoraj we Wrocławiu, było dobrze widać tę stację blisko księżyca, który był w fazie rogala. Całość wyglądała jak flaga turecka. :P

(Marcin Skrzypiński / 19-06-2007 godz. 20:35:19)

Kod zabezpieczający przed automatami.