Galka.MountLab.net
Poligon doświadczalny Damiana Gałki.

Sieci komputerowe

Sony Ericsson GC75e
Opinia o produkcie po krótkich testach.

Wstęp

Jest to bardzo subiektywna opinia dotycząca jednej z usług dostępu do Internetu oferowanych ostatnio w sieci telefonii komórkowej Orange. Miałem możliwość zainstalowania i używania (przez bardzo krótki okres) karty Sony Ericsson GC75e na swoim laptopie Acer TravelMate 4502WLMi. Oferta została uruchomiona z licencją GPRS:

Abonament miesięczny49zł (59,78 zł z VAT)
Maksymalna prędkość ściągania danych:53,6 kbps
Maksymalna prędkość wysyłania danych:26,8 kbps
Cena samej karty (GC75):149zł (181,78zł z VAT)

Zgodnie z informacjami na ulotce reklamowej (na dzień 15 listopada 2005).

Współpraca urządzenia z komputerem

Już w ulotce reklamowej znajdziemy informacje, które mogą zaważyć na naszej decyzji zakupu urządzenia. Karty Sony Ericsson działają prawidłowo jedynie w laptopach z procesorem firmy Intel oraz gniazdem PCMCIA typ II. Zalecane systemy operacyjne to Windows 98SE, Windows 2000 z SP4, Windows XP oraz Windows ME. Minimum 24MB pamięci RAM. Karta GC75 nie obsługuje komunikacji głosowej.

Opakowanie i pierwsze wrażenie

Zdjęcie opakowania Sony Ericsson GC75e (z zewnątrz).Sposób zapakowania urządzenia zrobił na mnie miłe wrażenie. W odróżnieniu od wielu innych kartonowych, często zbyt dużych pudełek tutaj wszystko ładnie, ergonomicznie zapakowane zostało do etui przypominającego opakowania płyt DVD.

Zdjęcie opakowania Sony Ericsson GC75e (wewnątrz).Wnętrze wyłożone "gąbką" z odpowiednio powycinanymi przegródkami, a w nich płyta CD z oprogramowaniem i sterownikami, instrukcja obsługi (również w języku polskim), mniejsze aluminiowe etui na urządzenie (do transportu, gdy nie jest wpięte do komputera), karta gwarancyjna oraz karta SIM.

Montaż, instalacja i konfiguracja

Cały proces rozpoczynamy od zebrania kilku informacji: numer IMEI (znajdujący się z tyłu karty), numer karty SIM (wydrukowany na niej), nazwę APN.

Zdjęcie montarzu karty SIM.Rozpoczynamy od włożenia karty SIM do uchwytu karty GC75. Złote styki karty skierowane do góry, nacięcie narożnika ułatwia dopasowanie (na zdjęciu obok całość położona "do góry nogami"). Podłączamy antenę do gniazda obok uchwytu karty SIM.Zdjęcie Sony Ericsson GC75e wraz z anteną i etui.

Przed włożeniem urządzenia do gniazda w komputerze należy najpierw zainstalować oprogramowanie wraz ze sterownikami z dołączonego CD. Uruchomi się kreator i należy postępować z instrukcjami w nim zawartymi. Po zakończeniu instalacji (przycisk "Zakończ") możemy włożyć kartę do komputera. System wykryje nowe urządzenie i doinstaluje z CD odpowiednie sterowniki.

Zakończyliśmy montaż i instalację urządzenia. Uruchamiamy program "Wireless Manager". Zostaniemy zapytani o kod PIN karty SIM po czym pojawi nam się okno programu informujące o stanie (moc sygnału i nazwa operatora sieci). Klikamy na ikonkę magicznej różdżki, aby uruchomić kreatora połączeń. Wpisujemy dowolną nazwę dla tworzonego połączenia (np. MójNet). Następnie wybieramy typ połączenia, w tym wypadku było to GPRS oraz operatora sieci (PL-Idea) i wpisujemy nazwę APN (www.idea.pl). Tutaj klikamy na "Zaawansowane", aby w zakładce "DNS" zaznaczyć "Użyj następujących adresów serwera DNS" i wpisać poniżej 194.9.223.79 oraz 194.204.159.1. Klikamy na "OK" powracając do wcześniejszego okna. "Dalej" wymagane jest podanie nazwy użytkownika i hasła (odpowiednio "ppp" oraz "ppp"). Kończymy konfigurację.

Jeśli w pobliżu znajduje się sieć naszego operatora, po uruchomieniu programu "Wireless Manager" i zapytaniu o PIN zobaczymy odpowiednie informacje w oknie "Stan". Wybieramy nasze połączenie (skonfigurowane przed chwilą) i klikamy na "Połącz". "Rozłącz" działa odwrotnie ;)

Wnioski na zakończenie

Zdjęcie modemu Sony Ericsson GC75e wpiętego do laptopa.Podsumowując, według mnie jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, dla osób potrzebujących dostępu do internetu w trakcie swoich podróży, lub będących poza zasięgiem innej, lepszej infrastruktury (WiFi, Ethernet, modem telefoniczny) a nadal w zasięgu sieci telefonii komórkowej. Prędkość oferowana przez to urządzenie (w tym abonamencie) porównywalna jest do prędkości uzyskiwanej przez zwykły modem telefoniczny. Wystarczająca do surfowania po stronach (nie flashowych) czy sprawdzania i wysyłania poczty elektronicznej (bez większych załączników). W trakcie ściągania plików z internetu transfer nie przekroczył 5,8 KBps. Instalacja urządzenia jest stosunkowo łatwa. W trakcie tych skromnych testów słyszalne były zakłócenia w głośnikach stojących w pobliżu. Umieszczając antenkę w pozycji pionowej (jak na zdjęciu obok) często zdarzało mi się zahaczyć o nią ręką. W momencie, gdy postanowiłem przekręcić ją do pozycji horyzontalnej, nie zauważyłem żadnych zmian w mocy sygnału.


Adnotacje

Skomentuj artykuł tutaj: 15 listopada 2005
2005 listopad 15 - publikacja artykułu.
2005 listopad 16 - dodanie zdjęć i drobne poprawki.

Na górę strony

wersja 0.9 2005.11.16.