Galka.MountLab.net
Poligon doświadczalny Damiana Gałki.

Topografia / Turystyka

Mapy papierowe a odbiornik GPS


Na polskim rynku spotykamy mapy wykonane w kilku różnych układach odniesienia, z różnymi siatkami współrzędnych prostokątnych płaskich (siatkami kilometrowymi). Istnieje możliwość takiej konfiguracji odbiornika GPS, aby posługiwać się identycznymi współrzędnymi jakie znajdziemy na ramce mapy z odpowiednią siatką kilometrową. W terenie (posiadając mapę z siatką kilometrową i linijkę w kompasie) o wiele łatwiej jest używać systemu dziesiętnego, niż przeliczać w pamięci minuty i sekundy. Dodatkowo odbiornik GPS będzie wyświetlał współrzędne na swoim ekranie w formie identycznej z siatką mapy papierowej.

Ustawienia układu odniesienia i formatu pozycji opisane poniżej nie mają żadnego wpływu na mapy wektorowe w odbiornikach GPS!

W odbiorniku GPS wybieramy: Menu GłówneUstawieniaJednostki, a następnie definiujemy układ odniesienia i format pozycji dla poszczególnych map zgodnie z informacjami na następnych stronach. Domyślnie odbiorniki GPS wykorzystują układ odniesienia WGS 84.

Jak skonfigurować odbiornik GPS, aby współpracował z siatkami na mapach w układzie:
WGS-84
Pułkowo 1942
1965
1992
UTM

W pliku Mapy_a_GPS.pdf znajdziecie wszystkie prezentowane tutaj informacje oraz małą ściągę, którą po wydrukowaniu i zalaminowaniu można nosić w terenie wraz z odbiornikiem.


Powrót do Topografia.

Na górę strony

wersja 1.3 2007.05.08.