Galka.MountLab.net
Poligon doświadczalny Damiana Gałki.

Topografia / Turystyka

Garmin Nuvi 760 i ewolucja Kowalskiego

Nuvi 760 a MapSource (obsługa tras, punktów, zgrywanie śladów - tych prostych)

Wiemy już, że Nuvi podpięte do PC wykrywane jest jako urządzenie pamięci masowej, kolejne dyski. Istnieje jednak jeszcze inna metoda komunikacji z nawigacją, ta znana z innych modeli Garmina, głównie outdoorowych, przez program MapSource.

Po uruchomieniu programu MapSource i podpięciu urządzenia GPS mamy możliwość wysyłania i odbierania informacji z odbiornika GPS przez proste kliknięcie na odpowiedniej ikonie w programie.

Tak jak w przypadku modeli outdoorowych mamy możliwość odbierania z GPS lub wysyłania do niego z PC punktów (waypointy), które w serii Nuvi zostały nazwane Ulubionymi.

Podobnie sprawa wygląda z zapisanymi w Nuvi podczas naszych wyjazdów śladów, które w tym wypadku zostały nazwane Dziennikiem Podróży. Możliwość zapisu śladu jest jedną z tych rzeczy, która odróżnia model 760 od innych w tej serii. Należy jednak pamiętać o tym, iż ślad zapisywany w Nuvi i ściągany programem MapSource charakteryzuje się przyciąganiem do drogi. W związku z tym może być atrakcyjny, w celu pokazania znajomym naszej trasy, czy archiwizacji naszych podróży, ale nie nadaje się całkowicie w projektach UMP. Przy tworzeniu amatorskich mapek dla Garminów na podstawie zebranych śladów nie można sobie pozwolić na przyciąganie pozycji (i śladu) do siatki dróg mapy, z którą podróżujemy. Powodowałoby to naruszenie praw autorskich twórcy mapy oraz powielanie jej błędów. Jak zapisywać w Nuvi 760 ślady, aby były przydatne w UMP opisałem dalej. Najlepsze jednak efekty uzyskamy dzięki pewnym trickom opisanym w części dla zaawansowanych użytkowników.

Kolejna funkcjonalność jaką oferuje nam Nuvi 760 w odróżnieniu od niższych modeli jest obsługa tras tworzonych w programie MapSource. Możemy na ekranie komputera w oparciu o różne mapy i informacje zaprojektować sobie trasę, którą następnie wyślemy do odbiornika. Jest to szczególnie wygodne, gdy trasa jest dość długa i / lub zawiera wiele punktów pośrednich. Proces ten wygląda jednak inaczej niż w przypadku modeli outdoorowych.

W przypadku Nuvi nie wystarczy samo wysłanie trasy do odbiornika, należy ją jeszcze w nim importować, aby była widoczna i gotowa do użycia. Trasy wysłane do Nuvi 760 pojawiają się w pliku temp.gpx w katalogu /Garmin/GPX pamięci wewnętrznej urządzenia. Następnie w Nuvi należy wybrać w menu głównym Narzędzia --> Moje dane --> Importuj trasę z pliku dopiero po zakończeniu tej czynności nasza trasa z MapSource'a będzie widoczna w menu Trasy.

MapSource umożliwia również wysyłanie map wektorowych do odbiornika. Wystarczy narzędziem Map Tool zaznaczyć interesujące nas arkusze na poszczególnych mapach i kliknąć na ikonkę Wyślij do urządzenia.

W przypadku Nuvi należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ten proces. Program MapSource wszystkie zaznaczone mapy wysyła jako jeden MapSet. Generuje plik gmapsupp.img, który następnie wysyła do urządzenia. Może zdarzyć się tak, że przez naszą nieuwagę nadpiszemy w odbiorniku GPS mapy, które się już w nim znajdują.

O tym jak zorganizowana jest struktura plików w Nuvi wspominam dalej w części dla zaawansowanych. Zaraz na przykładzie mapy UMP-pcPL przedstawię kilka sposobów na wysłanie map wektorowych do Nuvi 760.


Dalej do Ustawienia Nuvi 760 a jakość uzyskiwanych śladów.

Powrót do Topografia / Nuvi 760 / świadomy Kowalski.

Na górę strony

wersja 0.3 2008.07.27.