Galka.MountLab.net
Poligon doświadczalny Damiana Gałki.

Topografia / Turystyka

Garmin Nuvi 760 i ewolucja Kowalskiego

Ustawienia Nuvi 760 a jakość uzyskiwanych śladów

Wcześniej wspomniałem o tym, iż ślady zapisywane przez Nuvi 760 jako Dziennik Podróży są przyciągane do siatki dróg na mapie i w związku z tym nie nadają się do nanoszenia nowości czy poprawek np. w projekcie UMP-pcPL. Użytkownicy chcąc jednak być pomocnymi w rozwijaniu darmowej mapy samochodowej dla Polski poszukiwali różnych rozwiązań. Kwestia ta również intrygowała naszego świadomego Pana Kowalskiego. Poniżej chciałbym przedstawić wyniki testu jaki on przeprowadził, aby ocenić jak zmiana ustawień nawigacyjnych wpływa na jakość śladów zapisywanych przez Nuvi 760.

Ten sam odcinek drogi pokonał samochodem kilkukrotnie w dość krótkim okresie czasu z różnymi ustawieniami.

Zaczął od takich ustawień z jakimi jeździ normalnie codziennie. Normalna jazda z włączoną mapą UMP-pcPL, tryb pracy samochód oraz preferowane trasy najszybsza.
Ślad zapisany z włączoną mapą, samochód, najszybsza.

Ślad jest ewidentnie przyciągany do drogi, częstotliwość punktów też budzi zastrzeżenia. Ten sposób zapisywania śladów nie nadaje się do wykorzystania w projekcie UMP-pcPL.

Kolejny przejazd z wyłączonymi wszystkimi mapami szczegółowymi, z aktywną jedynie mapą bazową, której wyłączyć się nie da. Tryb pracy pozostał jako samochód oraz preferowane trasy najszybsza.
Ślad zapisany z wyłączoną mapą, samochód, najszybsza.

W tym wypadku nie występuje klejenie do siatki dróg na mapie, więc jest postęp, ale częstotliwość punktów i dokładność śladu pozostawiają wiele do życzenia. Na podstawie śladu nawet nie zauważamy ronda.

Kolejny przejazd odbył się z ponownie włączoną mapą UMP-pcPL, tryb pracy pozostał ustawiony jako samochód, ale preferowane trasy Pan Kowalski zmienił na bezdroża.
Ślad zapisany z włączoną mapą, samochód, bezdroża.

Tym razem ślad zaczyna już przypominać rzeczywistość. Nie jest klejony do drogi, punkty są zagęszczone na zakrętach i pomijane na prostych. Na podstawie takiego śladu można już coś nanieść na własną mapę czy podesłać do UMP-pcPL.

Pan Kowalski zastanawiał się jeszcze nad kwestią zmiany ustawień trybu pracy z samochód na pieszy. Poniżej włączona mapa UMP-pcPL, tryb pracy pieszy, preferowane trasy bezdroża.
Ślad zapisany z włączoną mapą, pieszy, bezdroża.

Z jakiegoś powodu (może chwilowo gorsze sygnały z satelitów) na rondzie jakość śladu się pogorszyła. Za to wydaje się, że punkty na prostych są częściej stawiane. Sądzę, że ja też będę musiał jeszcze potestować te dwie opcje w innych warunkach. Mimo wszystko uważam, że taki ślad nadaje się do prac w UMP-pcPL.

Świadomy Pan Kowalski przetestował, a ja opisałem cztery warianty ustawień:
włączona lub wyłączona mapa (Narzędzia --> Ustawienia --> Mapa --> Mapy info)
samochód lub pieszy (Narzędzia --> Ustawienia --> System --> Tryb pracy)
najszybsza lub bezdroża (Narzędzia --> Ustawienia --> Nawigacja --> Preferowane trasy)
Na koniec chciałbym pokazać ślad zapisywany w tle, którego zapis uruchamia się dzięki ekranom diagnostycznym. Według mnie najlepszy jaki można uzyskać na tym urządzeniu, ale wymagający pewnych tricków z firmware. Sposób na uruchomienie zapisu tego śladu opisałem w części dla zaawansowanych.
Ślad zapisany poprzez ekrany diagnostyczne.


Dalej do Wgrywane map do Nuvi 760.

Powrót do Topografia / Nuvi 760 / świadomy Kowalski.

Na górę strony

wersja 0.3 2008.07.27.