Topografia / Turystyka
Garmin Nuvi 760 i ewolucja Kowalskiego
Wgrywane map do Nuvi 760
Istnieje kilka sposobów na wgranie map do Nuvi 760. Wspomina o tym też GPS Maniak w swoim poradniku: Ładowanie map do odbiornika. Zanim jednak zacznę opisywać sposoby na wgranie map do urządzenia przypomnę kilka istotnych rzeczy.
Wszystkie mapy jakie mogą znajdować się w Nuvi 760 mogą być zapisane w kilku różnych plikach. Powinniśmy o tym szczególnie pamiętać, gdy kupiliśmy urządzenie z mapami preinstalowanymi, a chcemy dograć jeszcze kolejne.
Dokładny opis struktury plików, jakie możemy spotkać w Nuvi 760 opisałem dalej w części dla zaawansowanych użytkowników. Teraz skupimy się jedynie na plikach z mapami.
W pamięci wewnętrznej urządzenia, w katalogu /Garmin mogą znaleźć się następujące pliki z mapami:
gmapbmap.img - plik zawierający mapę bazową
gmapprom.img - plik z mapą preinstalowaną (ostatnio najczęściej spotykany jest CNE NT 2008)
gmapsupp.img - plik z mapą dodatkową (często tak wgrywana jest GPMapa przez sprzedawców)
gmapprom1.img - plik z drugą mapą preinstalowaną, ale nazwę taką dopuszcza jedynie model nuvi 760.
Jeśli korzystamy z kart pamięci, to jedynym akceptowanym plikiem z mapami jest gmapsupp.img również umieszczony w katalogu /Garmin na karcie.
Wgrywanie map programem MapSource
Jeśli korzystamy z zalecanego przez Garmina programu MapSource musimy pamiętać o tym, iż z map, które w nim zaznaczymy do wysłania narzędziem Map Tool w momencie kliknięcia na Wyślij do urządzenia zostanie utworzony plik gmapsupp.img i taki zostanie wysłany do Nuvi. Jeśli więc kupiliśmy urządzenie z preinstalowanymi mapami CNE NT 2008 (np. w pliku gmapprom.img) i GPMapa (np. w pliku gmapsupp.img) ta ostatnia zostanie nadpisana. Efektem tego jest zniknięcie niby preinstalowanej mapy w odbiorniku.
MapSource zawsze tworzy i wysyła plik o nazwie gmapsupp.img Dlatego lepiej jest wysłać wszystkie interesujące nas mapy jednocześnie.
Porządki z plikami map przed wgraniem kolejnych
Pamiętając o powyższej uwadze można też odpowiednio zmodyfikować pliki w Nuvi 760 tak, aby w przyszłości uniknąć problemów. Tutaj też jest kilka sposobów.
Osobiście zmieniłem nazwę pliku gmapsupp.img zawierającego moją GPMapa2007.3 na gmapprom1.img Okazuję się, że ten model Nuvi taki plik również obsługuje, więc obie preinstalowane mapy znajdują się w dwóch plikach, których nie nadpiszę programem MapSource.
Można również wykorzystać program popeja GmapTool do połączenia tych dwóch plików (gmapprom.img oraz gmapsupp.img) w jeden plik i wysłanie go do odbiornika jako gmapprom.img Co też wydaje się sensownym wyjściem, gdyż obie mapy preinstalowane znajdą się w jednym pliku gmapprom.img
Można też wysyłać mapy nie do pamięci wewnętrznej urządzenia, ale na kartę również do katalogu /Garmin. W tym wypadku możemy posiadać jeden plik gmapsupp.img w pamięci wewnętrznej oraz drugi gmapsupp.img z inną mapą na karcie.
Sposób z gotowym plikiem gmapsupp.img
Czasami jakaś mapa publikowana jest jako gotowy do wgrania plik gmapsupp.img, tak jest na przykład z mapą UMP-pcPL. Na stronie projektu ściągamy najnowszy plik mapy w wersji NI, bo ta przeznaczona jest dla nowszych odbiorników: plik GMAPSUPP.IMG NI. ¦ciągnięty plik zip rozpakowujemy, a otrzymany gmapsupp.img kopiujemy do katalogu /Garmin, albo w urządzeniu, albo na kartę pamięci.
Tutaj należy zwrócić uwagę, czy plik gmapsupp.img przypadkiem już nie istnieje w urządzeniu. Jeśli jest to wcześniejsza wersja UMP-pcPL (ma podobną wielkość), możemy go spokojnie nadpisać, w innym wypadku pewnie zawiera inne mapy, które możemy utracić przez ich nadpisanie o czym już wspominałem.
Mapy wgrywane programem SendMap
Kolejnym sposobem na przygotowanie i wgranie map do odbiornika jest wykorzystanie programu SendMap. Umożliwia on również przygotowanie gotowego pliku gmapsupp.img, który następnie możemy wgrać do Nuvi. Niestety sam z niego nie korzystam w przypadku Nuvi i nie jestem pewien czy potrafi poprawnie obsługiwać mapy w formacie NI (a takie przeznaczone są dla tego typu urządzeń).
Dalej do ...
Powrót do Topografia / Nuvi 760 / świadomy Kowalski.
wersja 0.3 2008.07.27.