Galka.MountLab.net
Poligon doświadczalny Damiana Gałki.

Topografia / Turystyka

Generowanie poziomic na mapkach UMP z danych SRTM.

Tworząc mapki wektorowe do odbiorników GPS często zastanawiamy się jak połączyć funkcjonalność mapki drukowanej z możliwościami odbiornika. Na pewnym etapie prac nad mapką UMP-Bełchatów zastanawiałem się czy istnieje możliwość uzyskania poziomic na wzór tych, jakie znajdziemy na arkuszach map drukowanych. Trochę szukania w internecie i oto wyszperane informacje oraz wnioski z przeprowadzonych testów.

W lutym 2000 roku odbyła się 11-dniowa misja promu kosmicznego Endeavour poświęcona interferometrycznemu radarowemu skanowaniu powierzchni Ziemi. Więcej na temat misji SRTM na stronie NASA oraz tutaj w wersji polskiej. Dane zebrane w tej misji dostępne są bezpłatnie np. tutaj: ftp://e0mss21u.ecs.nasa.gov/srtm/. Dla Polski takie dane można również pobrać pod adresem: http://netgis.geo.uw.edu.pl/srtm/Poland/. Na podstawie zebranych danych można wygenerować np. taki obrazek dla Polski, ewentualnie sam rejon Bełchatowa (N51° → N52° oraz E19° → E20°). Z takich danych można również wygenerować poziomice do naszych mapek UMP. Dokładny proces opisany jest (wraz z screenshotami) na stronie Krzysztofa ¦witalskiego.

W skrócie wygląda to następująco. Należy pobrać dane dla interesującego nas obszaru w postaci pliku z rozszerzeniem .hgt, ewentualnie częściowo obrobione już SRTM 90m Digital Elevation Data (DEM) w formacie GeoTiff (http://srtm.csi.cgiar.org/).

Do wygenerowania warstwic z takich danych posłużyłem się programem Global Mapper. Program jest dość drogi, ale można poprosić twórców o kod rejestracyjny dla wersji demo ważnej przez 14 dni. Na podstawie posiadanych danych generujemy kontury (File --> Generate contours) a wynik tej operacji eksportujemy do interesującego nas formatu. Tutaj można wybrać Shapefile (pliki *.shp) lub Simple ASCII Text File (pliki *.xyz).

Pliki z rozszerzeniem *.shp można bezpośrednio importować do GPSMapEdit'a. Plik tekstowy (*.xyz) umożliwia dodatkowe wygładzenie poziomic, na przykład w programie UMP Edit napisanym przez Krzysztofa świtalskiego.

Czas na podsumowanie. Moje testy wykazały, iż dla okolic Bełchatowa dane SRTM są raczej mało przydatne. Dlaczego? Generując warstwice zarówno z surowych plików .hgt, jak i częściowo już opracowanych danych SRTM 90m DEM okazało się, że nie odzwierciedlają one rzeczywistego odwzorowania terenu. Być może dla obszarów górskich pewne odchylenia można zaakceptować, ale na terenach dość płaskich, równomiernych (jak okolice Bełchatowa z wyjątkiem kopalni odkrywkowej i zwałowiska zewnętrznego) zauważyłem duży wpływ szaty roślinnej na wyniki prac. Aby podeprzeć się przykładem pozwoliłem sobie na zeskanowanie fragmentu mapy papierowej i porównanie go z wygenerowanymi co 1m poziomicami z danych SRTM.

Poziomice na mapie papierowej.
Poziomice z danych SRTM rys. 2.
Na obrazkach powyżej wyraźnie widać jak krawędź obszaru leśnego (w rzeczywistości na dość płaskim terenie) zafałszowała kształt poziomic wygenerowanych z danych SRTM.


Powrót do Topografia.

Na górę strony

wersja 1.0 2006.02.06.