Galka.MountLab.net
Poligon doświadczalny Damiana Gałki.

Strona główna

Najnowsze newsy

Możliwość komentowania została zablokowana.

8 października 2007
Kolejne intensywne tygodnie minely i ponownie dluzsza przerwa tutaj. Nie lubie opisywac swoich obowiazkow, wiec i tym razem skupie się na przyjemnosciach z ostatnich dni.

W sobote, 6 pazdziernika, wybralem się na wycieczke. Ponieważ ostatnio podczas inspekcji umocnien pozycji Glinno i okolicznych miejscowosci dzien nam się za szybko skonczyl, teraz postanowilem odszukac kolejne schrony bojowe na glownej pozycji obronnej Armii ?odz we wrzesniu 39 roku. Niestety wszyscy znajomi, ktorzy mogliby byc zainteresowani taka wyprawa byłi zajeci swoimi sprawami i obowiazkami. Pojechalem wiec samotnie.

Pierwsza pozycja to tradytor jednostronny w miejscowosci Ligota. Kiedys juz robilem do niego podejscie, ale ze wzgledu na bliskie spotkania z dziurami w drodze wojewodzkiej nie udalo mi się tam dojechac. Tym razem dotarlem. Schron usytuowany jest na terenie prywatnym, zaraz za stodola. W 1939 roku nie zdazono wylac stropu. Obecnie obiekt zostal lekko zaadaptowany przez wlasciciela gospodarstwa. (Patrz zdjecia od numeru 85).

Nastepnie udalem się do Stronska. Przy okazji zwiedzilem tutejszy kosciol pw. Swietej Urszuli i 11 tysięcy dziewic. Skad taka nazwa? Historie mozecie poznac rowniez dzieki skrzynce geocache: Stronsko – poznoromanska perelka. W okolicach Stronska i miejscowosci Belen mialo znajdowac się siędem schronow. Najprawdopodobniej tylko szesc z nich zostala ukonczona, z czego 5 przetrwalo do dnia dzisięjszego w stanie pozwalajacym na zobaczenie czegokolwiek. Z dwoch z nich pozostala jedynie gorka gruzu powaznie zarosnieta. Ten odcinek obrony zasluguje na szczegolna uwage, gdyz Stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy" ?odz zadbalo o to, aby oczyscic wiekszosc obiektow i przygotowac je do zwiedzania. Przy obiektach mozna odnalezc wiele tablic informacyjnych oraz poznac przykladowa linie umocnien ziemnych w poblizu schronow. Dodatkowo raz do roku, na poczatku wrzesnia, odbywa się tutaj inscenizacja walk, ktora przygotowuja czlonkowie Stowarzyszenia. Wiecej na stronie tej organizacji: www.strzelcykaniowscy.pl
Jestem pod tak niesamowitym wrazeniem wykonanych prac, ze napisalem specjalnie wiadomosc z podziekowaniami do Stowarzyszenia.

Dalej na trasię wycieczki były umocnienia w Sieradzu. Tutaj znajduje się pomnik upamietniajacy walki oraz 5 schronow, ktore obecnie wkomponowane sa w waly przeciwpowodziowe i wejścia do nich oraz strzelnice sa calkowicie zasypane. W porownaniu do strony www.schrony.website.pl zmienilem troszeczke numeracje tych obiektow trzymajac się wczesniejszej konwencji na innych odcinkach.

Wracajac z Sieradza polnymi drogami, po ulewnych deszczach oczywiscie zafundowalem sobie "przygode". Chyba za bardzo uwierzylem w swoje i mojej skromnej Fiestki mozliwosci i chciałem pokonac kaluze nad jakimi nie zastanawiam się jezdzac czasami terenowkami. W takich momentach troche zaluje, ze jestem sam w samochodzie, bo we dwojke byłoby latwiej. Ale po chwili zastanowienia i z pomoca kilku porzadnych galezi, choc ublocony dalem rade wyciagnac samochod i pojechac dalej pokonujac ta przeszkode. Co prawda udalem się od razu na myjke, ale i tak jestem z siębie zadowolony. Tyle, ze jest maly minus – znowu zachorowalem na wlasny samochod terenowy.

Aktualnie do odwiedzenia pozostal mi tylko jeden schron bojowy na glownej pozycji obronnej Armii ?odz – ten za tartakiem w Rozprzy. W mojej glowie pojawił się tez nowy pomysl. Mam zamiar zrobic swego rodzaju podsumowanie wszystkich moich wycieczek i opublikowac calosc w bardziej przystepnej formie.
Pomnik upamietniajacy walki we wrzesniu 1939 roku..

Komentarze:





Kod zabezpieczający przed automatami.