Galka.MountLab.net
Poligon doświadczalny Damiana Gałki.

Strona główna

Najnowsze newsy

Możliwość komentowania została zablokowana.

13 grudnia 2006
Ostatnio trochę rzeczy "drgnęło", ale wpłynęło to też na przerwę w wiadomościach i eksperymentach tutaj na poligonie.

Pierwsza najważniejsza rzecz to ukończenie w mojej ocenie pracy dyplomowej i przesłanie jej do promotora. Podejrzewałem, że skoro już zawaliłem termin to na odpowiedź będę musiał swoje odczekać, ale sama praca powinna już "przejść". Odpowiedź dostałem bardzo szybko z propozycją zapoznania się również z literaturą wydaną w tym roku i rozbudowania ostatniego, praktycznego rozdziału. Wśród tej nowo wydanej literatury znajduje się pozycja "Zarządzanie projektami informatycznymi" prof. dr hab. Mariusza Flasińskiego, mojego promotora. Książka już zamówiona. Wygląda na to, że wracam do pierwotnej wersji mojej pracy dyplomowej, której fragmenty z czystym sumieniem będę mógł opublikować tutaj na poligonie.

Ponieważ nie mam już wpływu na gorączkę przedświąteczną w handlu dywanami w tym tygodniu (i następnych) będę miał więcej czasu. Potem znowu remanent, papierkowa robota na zakończenie roku, itp. W najbliższym czasie postaram się publikować wiadomości trochę częściej, ale zapewne nie wiele będzie się teraz u mnie działo. Dlatego zaraz dorzucę Wam kilka linków, abyście mieli co oglądać i czytać, gdy mnie tu nie będzie ;) W połowie stycznia coroczne międzynarodowe targi w Hanowerze, więc zaraz po nich znowu będzie urwanie głowy z wprowadzaniem nowych produktów na rynek.

Druga sprawa to odbiornik GPS jaki pozostawił mi Robert pod opieką. Jest to nieprodukowany już Garmin 38, któremu poza rozlanym wyświetlaczem dokuczała "ciasna" komora baterii. Ostatnio zaopatrzyłem się w przejściówkę z gniazda USB na RS232 i mogłem sprawdzić działanie odbiornika podpinając go do komputera. Mimo, iż na ekranie odbiornika mało widać to na komputerze wszystkie otrzymywane dane wyglądały poprawnie. Mam też prośbę do Was. Czy ktoś z Was wie gdzie można dostać wyświetlacz ciekłokrystaliczny widoczny na zdjęciu poniżej? Niby sprawdzałem producenta w internecie, ale moje poszukiwania dość szybko się zakończyły bez większych efektów. Serwis Garmina nie wchodzi w grę z wielu powodów.
Poszukiwany wyświetlacz ciekłokrystaliczny.

Kolejny temat na jaki natrafiłem ostatnio to alternatywny firmware do urządzeń Linksysa. Zawsze miałem pewien sentyment do tej firmy, będącej córką Cisco Systems. Posiadam router WRT-54GS, z którego jestem bardzo zadowolony. W momencie zakupu wiedziałem, że siedzi w nim jakaś dystrybucja Linuxa i będę mógł uruchamiać na nim własne skrypty, ale postanowiłem zainteresować się tym później. Potem zapomniałem o tej możliwości, a ostatnio Robert podesłał link do ciekawego artykułu o alternatywnym oprogramowaniu do routerów Linksysa.

Ciekawostką jest też stary program Network Stumbler. Wardriving zawsze kojarzyło mi się z hackingiem. Ale tym nowym, bardziej mrocznym znaczeniem tego słowa, czymś negatywnym. Zazwyczaj widywałem filmiki, z kolesiami wyglądającymi jak blokersi, którzy mają frajdę z tego, że podczas jazdy po mieście w samochodzie odnajdują niezabezpieczone punkty dostępowe różnych sieci i uzyskują dostęp do internetu "za darmo". Niekwestionowana jest rola jaką odgrywają sniffery w rękach administratorów sieci. Podczas kursów Akademii Cisco uczono nas wykorzystywać Ethereal'a, ale to w LANach. Teraz pobawiłem się NetStmbler'em obserwując własny router z punktem dostępowym WiFi. Zaletą Network Stumbler'a jest możliwość podpięcia odbiornika GPS i nanoszenia informacji o sieciach na mapki. I w tym momencie wardriving pojawia się jako dyscyplina sportowa, która polega na wyszukiwaniu dziur w zabezpieczeniach sieci, ale również informowaniu o tym administratorów za nie odpowiedzialnych. Ot, taki wyższy stopień wtajemniczenia, odpowiedzialności, moralności i próba nadania wardriving'owi nowego znaczenia.

Ciąg dalszy obiecanych linków. Jeśli nie Wardriving to może Was zainteresuje zabawa nazwana Flash Mod. Tutaj kilka filmików i wiele komentarzy z imprez tego typu w Polsce. Do zobaczenia za jakiś czas.

Komentarze:

Obejrzalem filmiki z flash mobami, zajebista zabawa, no i miejsce i czas kiedy sie to odbylo :P

(robert / 18-12-2006 godz. 13:40:05)

Kod zabezpieczający przed automatami.